Technologie

DODANO: Wtorek, 13 luty 2018 | WYDANIE: XII/2017

Tańsze koszty szycia

  • Niezawodny mechanizm szyjący.  Fot. Contec

    Niezawodny mechanizm szyjący. Fot. Contec

  • Nowy model stębnówki zawiera rozwiązania sprzyjające komfortowi pracy i jakości szycia.  Fot. Contec

    Nowy model stębnówki zawiera rozwiązania sprzyjające komfortowi pracy i jakości szycia. Fot. Contec

Stosowanie wysoko wydajnych maszyn szyjących i automatów szwalniczych to metoda na redukowanie kosztów produkcji, zwłaszcza na etapach tworzenia elementów powtarzalnych przez większą część pracowników.

Firma Contec jest dostawcą nowoczesnych technologii dla branży meblarskiej i jednym z liderów w tej dziedzinie na rynkach europejskich. Jej indywidualne podejście do potrzeb każdego z klientów sprawia, że znajduje najlepsze dla niego rozwiązania optymalizujące procesy produkcyjne.  

– Dzisiejszy rynek wymaga od nas, jako dostawcy, aby produkt spełniał wiele kryteriów jednocześnie – mówi Marcin Wojtkiewicz, kierownik ds. kluczowych klientów. – Głównym oczekiwaniem jest redukcja kosztów produkcji.

 

Personalizacja maszyn pod potrzeby produkcji

Firma, dostarczając klientom rozwiązania, stara się jednocześnie zaoszczędzić możliwie największą ilość miejsc pracy. Wykonuje to na dwa sposoby.

Pierwszą metodą jest dostarczanie najszybszych maszyn szwalniczych w swojej klasie na rynku. I tak z początkiem roku trafiła do klientów najnowsza wersja maszyny szwalniczej firmy JUKI z serii LU2800, którą cechuje zwiększona aż o 10 proc. prędkość maksymalna.

– Obecnie posiadamy w ofercie dwa modele maszyn 1-igłowych sygnowanych symbolem ES – JUKI LU2818ES-7 z chwytaczem o pojemności XXL i maksymalną prędkością 3500 ściegów na minutę oraz JUKI LU2810ES-7 z dużym chwytaczem i maksymalną prędkością 3800 ściegów na minutę – tłumaczy Marcin Wojtkiewicz. – Projekt nadal jest rozwijany i niedługo wprowadzimy maszyny 2-igłowe. Wszystkie są przez nas kastomizowane. Proponujemy też szereg dodatkowych elementów technicznych, które przyspieszają czas produkcji.

Drugą metodą w optymalizacji kosztów jest zredukowanie do minimum ilości szwaczek wykonujących te same operacje szycia. W tym przypadku firma proponuje zautomatyzowanie tych etapów produkcji.  

– Zespół inżynierów firmy Contec szuka indywidualnych rozwiązań dla naszych klientów, których celem jest redukcja do minimum osób zaangażowanych w wybrany proces produkcyjny – wyjaśnia przedstawiciel firmy. – Problemy klientów z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą powodują, że coraz częściej padają pytania o możliwość zautomatyzowania fragmentów produkcji i zastąpienie wykwalifikowanego personelu operatorem maszyny. To, że sami wymyślamy koncepty oraz produkujemy maszyny, ma olbrzymie zalety. Klient otrzymuje dokładnie to, czego potrzebuje, a koszt naszych rozwiązań nie jest wysoki w porównaniu z zachodnim rynkiem.

 

Odpowiednia do szycia ciężkich materiałów

Juki LU2800 to stębnówka 1-igłowa z transportem dolnym, igłowym i transportem górnym stopkowym. Maszyna zawiera system elektromagnetycznego obcinania nici, system elektropneumatycznego ryglowania ściegu i podnoszenia stopki wraz z elektropneumatyczną szybką zmianą skoku górnego transportu stopkowego oraz dwie długości ściegu zmieniane za pomocą ergonomicznego minipanelu. Wyposażona jest także w zaawansowany mechanizm sprzęgła zabezpieczającego chwytacz przed uszkodzeniem oraz system podwójnego naprężania górnej nitki.

W głowicy zastosowano nowe rozwiązania, które zwiększyły możliwości maszyny. Odległość między korpusem a igłą została wydłużona do 346 mm, a wysokość ramienia głowicy podniesiona do 126 mm.

Zmiany nastąpiły też w zespole napędowym. Wysokoobrotowy silnik zamontowany jest bezpośrednio na wale głównym maszyny (rozwiązanie tylko w maszynach JUKI), co zwiększyło precyzję szycia, przyspieszyło start i zatrzymanie maszyny. Kompletnie wyeliminowało też wibracje. Zmodernizowany napęd charakteryzuje się lepszym momentem startu i zatrzymania igły, co pozwala igle przeniknąć przez wiele warstw materiału, zachowując idealny ścieg. Wprowadzono też zmiany w smarowaniu. Maszyna została wyposażona w zupełnie nowy system automatycznego smarowania – olej doprowadzony jest do wszystkich punktów smarowania przez układ pompy, zamkniętego zbiornika oraz zespołu przewodów olejowych, a czytelny wskaźnik poziomu oleju pozwala operatorowi w każdym momencie uzupełnić braki bez konieczności podnoszenia całej głowicy. Maszyna zawiera również funkcję wielokrotnego rygla – możliwość programowania z poziomu panelu sterującego wielkości rygla początkowego i końcowego oraz wielokrotnego jego powtórzenia (funkcja dostępna wyłącznie w maszynach JUKI). Zaawansowany mechanizm wysprzęglający dolny wał napędowy chwytacza sprawia, że operator ma do dyspozycji przycisk umożliwiający ponowne zasprzęglenie. Oba te rozwiązania dostępne są tylko w maszynach JUKI.

Autor: ir